به نام جان آفرین

سلام.بچه ها ، روزهایتان به نیکی و سلامتی.

درس 11 زن پارسا

معنای لغت ها

جامه : لباس // پارسا : با تقوا // عیال : همسر // مخلوق : بندگان // سیده : سرور // شفاعت : خواهشگری // قحطی : خشکسالی

متفرّق : پراکنده // درم : پول ،درهم // مشقّت : سختی // غریب : ناآشنا // رضا : خشنودی // مقرّبان : نزدیکان // صومعه : عبادتگاه

ابلیس : شیطان // زَهره : جرأت // طرّار : // خواجه : صاحب

معنی عبارت ها و آرایه ها:

بند اول درس :

در وجود آمد: به دنیا آمد //پدر او را سه دختر بود: پدر او سه دختر داشت// باز آمد: برگشت //

**ایندختر سیده ای است که هفتاد هزارامت من در شفاعت او خواهند بود. // این دختر بزرگی است که هفتاد هزار نفر ازپیروان من با خواهش او مورد بخشش الهی قرار می گیرند.

نکته : نمونه نوع فعل ها : کرده بود =ماضی بعید // خفته اند = ماضی نقلی // برخاست = گذشتۀ ساده // خواهند بود = آینده // نبود = ماضی ساده

هفتاد هزار امت = صفت شمارشی // این دختر = صفت اشاره

**بند دوم درس:

روی بر خاک نهاد: صورتش را روی زمین قرار داد ( راز و نیاز کرد) کنایه

آوازی شنید که (غم مخور، فردا جاهیت خواهد بود؛ چنا ن که مقرّبان آسمان به تو نازند): صدایی شنید که (ناراحت نباش در آینده آن چنان مقامی به دست می آوری که نزدیکان خدا به تو افتخار می کنند )

نکته : ت در جاهیت : متمم // در جملۀ بعدی فعل های داشتی ، کردی ، بودی: ماضی استمرای قدیم( به جای <<می>> در اول، به آخر فعل <<ی>> اضافه می کردند.

شبی خواجه از خواب درآمد: خواجه از خواب بیدار شد.

می گفت:<<الهی ، تو می دانی که هوای دل من در موافقت فرمان توست و روشنایی چشم من در خدمت درگاه تو. اگر کار به دست من استی ، یک ساعت از خدمتت نیاسودمی.امّا تو مرا زیر دست مخلوق کرده ای . به خدمت تو ، از آن ، دیر می آیم>>.

معنی : پروردگارا ، تو آگاهی ،علاقۀ قلبی من این است که از دستور تو پیروی کنم و خدمت به درگاه تو برای من مثل نور چشم است اگر اختیار در دست من بود لحظه ای از خدمت کردن به تو غفلت نمی کردم. اما تو مرا مطیع و زیر دست آفریدۀ خود قرار دادی به این علت دیر به خدمت می رسم.

نکته ها : الهی: منادی // نیاسودمی : نمی آسودم ماضی استمراری

بند آخر درس:

راه ندید . چادر بر جای نهاد . بعد از آن ، راه باز یافت.هم چنین تا هفت نوبت.

راه خروج را پیدا نکرد . چادر را سر جایش گذاشت . بعد از آن ، راه خروج را پیدا کرد. تا هفت بار این کار را انجام داد.

باز یافت : ماضی ساده // هفت نوبت // ترکیب وصفی ، صفت شمارشی

از گوشه ی صومعه آواز درآمد که ای مرد ، خود را رنجه مدار که او چند سال است تا به ما دل سپرده است . ابلیس ، زهره ندارد که گرد او گردد. را کی زهره ی آن بود که گرد چادر او گردد ؟ تو خود را مرنجان ای طرّار ! که اگر یک دوست خفته است دوست دیگر بیدار است.

تذکره الاولیا ، عطار نیشابوری

از گوشه عبادتگاه صدای بلندی به گوش رسید که ای مرد ، خود را خسته و ناراحت نکن ، زیرا ، او چند سال است که عاشق و شیفته ما شده است. شیطان ، جرئت ندارد که نزدیک او ( مزاحم او ) شود. هرگز نمی تواند که به او نزدیک شود و آسیب برساند . ای ، تو خودت را آزار نده ، زیرا اگر دوست ما ( رابعه ) خواب است ، خداوند بیدار است و از او محافظت می کند.

درآمد : ماضی ساده // دل سپردن : کنایه از علاقمند شدن خفته و بیدار : تضاد

در عبارت آخر دوست در جملۀ اول منظور رابعه است و در جملۀ دوم خدا.

را کی زهرۀ آن بود ؟ پرسش انکاری

تذکر : نکتۀ زبانی این درس مربوط به فعل هاست که قبلا فرستاده شد.

تمرین :

1. انواع فعل های ماضی را در این درس پیدا کنید و بنویسید.

2- آثار عطار نیشابوری را بنویسید

روان خوانی

لغت های درس:

قافله :کاروان // ملحق : پیوستن // پندار : گمان // زیستن : زندگی کردن // جاودانگی : ابدی // حیات معمول : زندگی عادی //

نظاره : تماشا // ققنوس وار : مانند ققنوس // مظهر : نشانه // ناگزیر: ناچار // شط : رود // قامت : قد // مقر :پایگاه // اصحاب : یاران

تداعی : به یاد آوردن // منتهی : پایان // عشّاق : عاشقان // انباشته : جمع شده // معارج : نردبان ها // فراز : بالا // رزم آوران : جنگجویان

سلاله: برگزیده

آرایه ها و نکته های مهم درس:

جسم شهر = تشخیص جنگ آتش را برجسم افکنده = تشخیص

کشتی ها به گل نشست = اغراق

رودخانه نظاره کرد = تشخیص // به گل نشستن = کنایه ازمتوقف شدن

ققنوس وار : تشبیه

شهر در پناه شهداست = یعنی شهیدان شهر را حفظ کرده اند

خرمشهر شقایقی خون رنگ است که داغ جنگ بر سینه دارد.

آرایه ها = تشبیه خرمشهر مانند شقایقی داغ جنگ بر سینه داشتن = کنایه از درد و رنج

موفق و پیروز باشید.

درس 11 فارسی پایه نهم زن پارسا

سوالات خط به خط مطالعات اجتمایی نهم درس های 15و16

، ,ها ,تو ,درس ,ماضی ,ای ,است که ,در جملۀ ,خود را ,آرایه ها ,به تو

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

اسم نوشته | سایت سفارش و طراحی عکس نوشته فرادرس دانلود oldmusicall 107525899 دلژین پیر فرزانه شیده دانلود بانک لینک های دانلود فیلم ، دانلود سریال و دانلود آهنگ میباشد. خرید اینترنتی onlinetabliq